Jak podaje na swojej stronie Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców w  szwajcarskim czasopiśmie naukowym MOLECULES w dn.29.04.2021, została opublikowana praca naukowców francuskich: chemików, biochemików, wirusologów, w której opisano skuteczne działanie przeciwwirusowe znanego leku NAPROKSEN

Badanie prowadzono w komórkach nabłonka oddechowego małpy oraz w odtworzonym ludzkim nabłonku dróg oddechowych nosa i oskrzeli (HAE) metodą spektroskopii fluorescencyjnej, anizotropii fluorescencyjnej oraz testów dynamicznego rozpraszania światła wykazano trwałe wiązanie naproksenu z białkiem N wirusa SARS Cov-2. Skutkiem tego zjawiska jest zablokowanie funkcji białka N,a w efekcie duże ograniczenie namnażania wirusa i działanie przeciwzapalne.
Wirus SARS Cov -2 w swej budowie zawiera znane nam białko S (spike, kolca) oraz klika białek strukturalnych N,M,E
Bardzo ważnym i licznym białkiem jest białko strukturalne N, które spełnia wiele funkcji w procesie zapalenia, namnażania i rozprzestrzeniania się wirusa w organizmie człowieka.
Białko N wirusa SARSCov-2:
– łącząc się z RNA wirusa rozpoczyna proces replikacji materiału genetycznego i namnażanie wirusa.
– aktywuje kaskadę cyklooksygenazy (COX) zwiększając stan zapalny i burzę cytokinową
– hamuje odpowiedż immunologiczną organizmu,przez blokowanie odpowiedzi interferonu (substancji przeciwwirusowej)
– przyspiesza śmierć zainfekowanej komórki.
NAPROKSEN natomiast łącząc się z białkiem N blokuje je i utrudnia połączenie z łańcuchem RNA – uniemożliwia podjęcie funkcji.
Działanie Naproksenu:
– przeciwwirusowo – hamuje replikację/ namnażanie
– zmniejsza ogólny stan zapalny – hamuje kaskadę cyklooksygenazy i innych mediatorów zapalenia np interleukin
– chroni nabłonek pęcherzyków płucnych
– hamuje niekorzystne działanie wirusa na odpowiedż ukladu immunologicznego,czyli organizm zyskuje możliwość naturalnej obrony przed infekcją wirusową: odzyskuje sprawność odpowiedzi nieswoistej.
Badanie wykazało ponadto, że podczas terapii Naproksenem, po godzinie od podania leku, ilość wirusa w zakażonych tkankach pęcherzyków płucnych, spadła nawet o 73-82%.
 
Oprócz szerokiego spektrum działania przeciwwirusowego naproksenu na SAR Cov-2 ,wykazano również działanie przeciwwirusowe na wirusy grypy typu A oraz B.
Reasumując,w badaniu wykazano,że naproksen ma bezpośrednie działanie przeciwwirusowe na replikację SARSCov-2 i, co ważne chroni nabłonek płuc przed uszkodzeniem wirusowym działając silnie przeciwzapalnie. Białko N wirusa SARSCov-2 to najliczniejsze białko strukturalne i to ono jest dobrym celem dla leków przeciwwirusowych, a takie właśnie działanie wykazuje NAPROKSEN.
Opracowała dr Ewa Bzymek
Źródło: psnlin.pl

Pin It on Pinterest