Magazyn „Sciencealert” poinformował, że archeolodzy odkryli w Bułgarii kości, które świadczą o tym, że to najstarsze pozostałości po człowieku, jakie kiedykolwiek znaleziono w Europie. Szczątki są dowodem na bardzo wczesne istnienie naszego gatunku na europejskim kontynencie.

Bułgarska jaskinia Baczo Kiro jest bogatym złożem paleolitycznych skamielin. W XX w. często prowadzono tam wykopaliska, a w latach 70. udało się natrafić na fragmenty ludzkich kości, które później zaginęły. Prace wznowiono dopiero w 2015 r. Jak informuje magazyn „Sciencealert”, znalezisko to warstwa osadu, zawierająca najstarsze rozdrobnione kości mieszkańców Europy, jakie kiedykolwiek zidentyfikowano.

Odkrycie pomoże naukowcom lepiej nakreślić chronologię zdarzeń sprzed tysięcy lat. Do tej pory wędrówki naszego gatunku, a także moment, w którym pierwszy człowiek osiedlił się w Europie nie były oczywiste.

I choć znalezione kości były w bardzo złym stanie, to dzięki współczesnym metodom obejmującym datowanie radiowęglowe i sekwencjonowanie mitochondrialnego DNA naukowcy byli w stanie określić ich wiek. Najstarsi Europejczycy prawdopodobnie zajmowali jaskinię od około 45 tys. do 43 tys. lat temu. Niektóre szczątki są datowane nawet na wiek 46 tys. lat. Oprócz szczątków ludzkich znaleziono również wiele sztuk narzędzi kamiennych i artefakty wykonane z kości 23 różnych gatunków zwierząt.

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: o2.pl

Pin It on Pinterest