Słynne czasopismo medyczne „Psychological Science” opublikowało wyniki eksperymentu naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Badacze dowiedli w nim, że zapach nieobecnego partnera może znacząco polepszyć nasz sen.

Dwie koszulki

Doświadczenie polegało na tym, że uczestnicy biorący udział w badaniu otrzymali po dwie koszulki Jedna z nich była czysta lub noszona przez obcą osobę, a druga była wcześniej użyta przez ich partnerów.

Co ciekawe, ukochani badanych mieli wcześniej nie używać pachnących kosmetyków, które mogłyby zamaskować lub zmienić ich naturalny zapach. Ponadto poproszono ich również o powstrzymanie się przez dobę od picia alkoholu, palenia papierosów, ćwiczenia oraz jedzenia potraw mogących wpływać na naturalny zapach ciała.
Badani nałożyli otrzymane koszulki na poduszkę, w taki sposób jakby były poszewką. Nie wiedzieli, która z nich była wcześniej noszona przez partnera. Ich zadaniem było spędzić z każdą dwie noce, a o poranku wypełnić ankietę dotyczącą jakości snu. Żeby jednak nie skupiać się wyłącznie na opiniach, które mogą nie oddawać rzeczywistego efektu, badane osoby miały na sobie w nocy mierniki ruchu. Te wrażliwe czujniki dokonywały obiektywnych pomiarów przebiegu snu.

Co się okazało?

Dane z mierników potwierdziły, że noce spędzone z koszulką ukochanej osoby były spokojniejsze – uczestnicy rzadziej zmieniali pozycje i budzili się  bardziej wypoczęci.

– Wyniki naszego badania dostarczają dowodu na to, że sam zapach partnera wystarcza, by poprawić wydajność snu. Nasi uczestnicy doświadczyli poprawy wydajności snu przeciętnie o ponad dwa proc. To podobna wielkość efektu, jaką uzyskuje się poprzez przyjmowanie doustnych suplementów melatoniny – stosowanych często jako środki nasenne – komentuje koordynatorka badania, doktorantka Marlise Hofer.

Okazuje się zatem, że nie tylko fizyczna obecność wpływa na partnera. Jego zapach może uspokoić i wyzwolić w mózgu szereg substancji odpowiadających za poczucie miłości i bezpieczeństwa. Teraz, ci sami badacze będą badać, czy zapach rodzica wpływa na jakość snu dziecka.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: tvp.info

Pin It on Pinterest