Wrak holenderskiego statku przemytniczego Melckmeyt został odnaleziony u wybrzeży Islandii w 1992 roku. Wówczas zbadanie go było możliwe jedynie przy użyciu sprzętu do nurkowania. Teraz jednak trochę się pozmieniało, i każdy ma szansę na obejrzenie tych podwodnych ruin podczas wirtualnej wycieczki!

Meckmeyt jest najstarszym wrakiem statku na Islandii, pochodzi jednak z Holandii. Zatonął podczas sztormu 16 października 1659 roku. Jako że wówczas handel Holendrów z Islandczykami był nielegalny, holenderscy marynarze musieli udawać duńską załogę, żeby móc przemycić towary do islandzkich portów.

Melckmeyt miał odbyć podróż z Holandii do Islandii, kiedy zatonął w 1659 roku. Od tamtej pory statek pozostał w zimnych wodach przy wyspie Flatey w pobliżu zachodniego wybrzeża Islandii. Wtedy, w latach 90-tych, miejscowi nurkowie odkryli go i zobaczyli, że jest w świetnym stanie.

Teraz możemy go obejrzeć, nie musząc kupować biletu lotniczego czy zakładać stroju do nurkowania. Jego model 3D jest dostępny na YouTube dla każdego, kto chciałby go zwiedzić.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: abandonedspaces.co

 

 

Pin It on Pinterest