Trzy nastolatki walczą z tabletkami gwałtu, używając słomki jako swojej broni. Gwałt na randce to poważny problem, zwłaszcza dla uczennic koledżu, jednak pewna prosta słomka może być w stanie zapobiec przestępstwu. Dziewczyny wpadły na ten pomysł podczas zajęć przedsiębiorczości, w których brały udział. Postanowiły zgłosić swój produkt do konkursu Miami Herald’s Business Plan Challenge w 2017 roku i zajęły pierwsze miejsce.

Victoria Roca, lat 18, Susana Capello i Carolina Baigorri, obie lat 17, są studentkami w Gulliver Preparatory School w Miami na Florydzie. Zaprojektowały “Smart Straws” (ang. inteligentne słomki), zawierające dwa oddzielne paski testowe. Umieszczone w drinku, zmienią kolor na jasnoniebieski, jeżeli w napoju znajdują się substancje często używane przez gwałcicieli. Smart Straw może wykryć najpowszechniejsze pigułki gwałtu, włączając ketaminę, tzw. roofies (Rohypnol), i kwas gamma hydroksymasłowy (GHB).

Baigorri tłumaczy:

“Wiemy, że to nie rozwiąże problemu gwałtów, mamy jednak nadzieję, że w ten sposób zmniejszy się liczba niebezpiecznych sytuacji, w których można się znaleźć przez narkotyki.”

Badanie z 2016 roku przeprowadzone przez Biura Statystycznego Amerykańskiego Wymiaru Sprawiedliwości wykazało, że gwałt na randce to jeden z najczęstszych rodzajów gwałtu. 21% uczennic koledżu w dziewięciu szkołach doświadczyło napaści seksualnej odkąd zaczęły studia, przy czym większość przypadków wiązała się z narkotykami lub alkoholem. Kobiety w wieku od 16 do 24 lat znalazły się w grupie najwyższego ryzyka. – “Jako młode kobiety często słyszałyśmy o tym problemie, szczególnie odkąd zaczęłyśmy liceum” – mówi Baigorri.

Inteligentne Słomki to wspaniały wynalazek, nie są jednak zastępstwem niezbędnych środków ostrożności:

  • Nie przyjmuj drinków od nieznajomych.
  • Upewnij się, że sama otwierasz zamknięte pojemniki, lub obserwuj, jak barman robi ci drinki.
  • Zawsze miej oko na swoją szklankę, i jeżeli idziesz do łazienki, zabierz ją ze sobą.
  • Trzymaj się zdala od wspólnych drinków, tj. pijackich gier, wazy z ponczem i fontanny alkoholowej.
  • Nie pij niczego, co podejrzanie pachnie, wygląda, lub smakuje.
  • Jeżeli planujesz się upić, trzymaj się zaufanej osoby, która nie będzie pić i zadba o twoje bezpieczeństwo.
  • Jeżeli zaczynasz czuć się pijana lub odczuwasz podejrzane symptomy, powiedz zaufanej osobie.
  • Strzeż się kogokolwiek, kto nalega, żebyś coś wypiła, odmów, i odejdź.

Cappello tłumaczy, że będą myśleć nad sposobami ulepszenia słomek, zmieniając materiał na taki przyjazny dla środowiska i wytwarzając różne rozmiary, które będą pasować do różnego rodzaju drinków. – “Szklanka coli może potrzebować dłuższej słomki niż mojito” – dodaje Baigorri.

Dziewczyny pracują nad opatentowaniem Inteligentnych Słomek i rozmawiają z dużymi producentami, żeby wprowadzić produkt na rynek. Mają zamiar sprawić, że będzie on przystępny cenowo i na tyle tani, żeby można było go zutylizować. Zespół planuje rozpoczęcie kampanii promującej przed oficjalnym wydaniem Słomek. Są zdeterminowane, żeby osiągnąć sukces i chcą pokazać innym, aby dążyli do swoich celów. – “Mamy nadzieję być inspiracją dla osób, które mają pomysł na działalność, i zachęcić je, żeby go realizowały” – mówi Roca.

Według Miami Herald, ta trójka przeprowadziła ankietę na Northwestern University, która pokazała, że 85% uczestników będzie używać ich słomek. A ty?

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: boredpanda.com

 

 

Pin It on Pinterest