Każdy medal ma dwie strony podobnie jest z pomysłowością ludzi. Zdolni wynalazcy i  naukowcy troszcząc się o nasze dobro, skrupulatnie popychali rozwój cywilizacji naprzód. Niestety cenę za nasza wygodę poniosło środowisko naturalne. Nadszedł wczas by nasza zdolność do kreacji przysłużyła się Ziemi i jej mieszkańcom, naprawiając błędy pokoleń. Zobaczcie najciekawsze technologie, które mogą zmienić świat na lepsze.

Szampon w kapsułkach i pasta do zębów w tabletkach, to wynalazki, które zrewolucjonizują sferę higieny osobistej. Pozwalają one na ograniczenie zużycia i produkcji plastiku i co najważniejsze są stworzone z naturalnych składników. Oprócz ekologicznych aspektów są świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących, ponieważ zajmują znacznie mniej miejsca, niż standardowo opakowane kosmetyki.

Skoro mówiliśmy o higienie osobistej, czas na kolejną ze sfer naszej codzienności, tym razem związaną z zaspokajaniem najbardziej podstawowych potrzeb, czyli jedzenia i picia. Jadalne opakowania na napoje wyglądem przypominają napełniony płynem balonik. Oprócz tego, że w przyszłości zastąpić mogą standardowe butelki pet, to zabawa przy ich rozgryzaniu jest świetna. Ekologicznym wybawieniem dla gastronomii są także jadalne łyżki wykonane ze zbóż-podobno smakują jak krakersy.

Współczesna myśl technologiczna pomogła  stworzyć jadalne uchwyty na piwo. Nie sądzę, aby ktokolwiek z nas chciał spróbować takiego specjału, ale nic w tym złego. Uchwyty mają stanowić pokarm dla ryb i zwierząt, które zamiast zaplątywać się w plastik, będą mogły liczyć na przekąskę.

O zdrowie fauny i flory jezior, mórz i oceanów zadbali twórcy wodnego kosza na śmieci.  Seabin pływając po powierzchni wody zasysa unoszące się na niej śmieci do specjalnego pojemnika.  Podobny zamysł mieli twórcy machiny o wdzięcznej nazwie Mr. Trash Whell. Wynalazek ten jest w stanie wyłowić ze zbiornika wodnego 25 ton śmieci w ciągu doby.

Solarna żarówka z butelki jest projektem wspieranym przez fundację Lighter of Light.  Dzięki niej pozbawione elektryczności społeczności korzystać będą mogły z odnawialnych źródeł światła. Mieszkańcom krajów 3 świata przyda się także PolyGlue, czyli proszek do uzdatniania wody.

Jeśli chodzi o inne projekty, które znajdą zastosowanie w gospodarstwach domowych ludzi przyszłości, to z pewnością będzie to kompostownik, który przerabia resztki jedzenia na czystą energię, potrzebną do przygotowania kolejnego posiłku. Biolite CapmStove 2 to kolejny sprzęt AGD na naszej liście. Kuchenka na biomasę jest raczej rozwiązaniem na kemping. Energię i ciepło wytwarza ze spalania szyszek, kory, czyli wszystkiego tego, co dała nam natura.

Jeśli dojeżdżasz do pracy rowerem lub po prostu często zdarza ci się przemieszczać za sprawą dwóch kółek nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyś od razu zrobił pranie. Mechanizm Pralko- roweru zasilany jest, bowiem pracą twoich mięśni. To prawdziwe trzy w jednym: zdrowe powietrze, szczupła sylwetka i czyste ubrania!

Naukowcy opracowali także sposób na wykorzystanie fekaliów, jako taniej i odnawialnej energii. Węgiel z ludzkich odchodów za sprawą specjalnej technologii nie śmierdzi i nie zatruwa planety.

 

Dla pragnących rekreacji stworzono basen ze starego kontenera transportowego. Zamiast tkwić wraz z resztą zdezelowanej ciężarówki na wysypisku, naczepa została zamieniona w wypleniony wodą zbiornik, wyposażony w system oczyszczania i retencji.

Energię z odpadków produkuje Turbina wirowa zapewniająca całodobową energię. Pompa wodna Barsha natomiast pozwala na ekologiczne i tanie nawadnianie gleb, ponieważ niewymagający konserwacji mechanizm pompuje wodę w miejsca oddalane od zbiorników zapobiegając suszy.

Turbina Waterotor służy do pozyskiwania energii elektrycznej, wytwarzanej przez nurt rzeki.  Narzędzie to jest kompaktowe, dlatego można je przenosić, jeśli wymaga tego sytuacja. Kolejną przenośną turbiną na naszej liście jest urządzenie produkujące prąd przez całą dobę. Podobną funkcję pełni również Turbina Waterlily. Mieści się w plecaku i świetnie sprawdza w roli ładowarki do telefonu. Od zwykłego powerbanka różni się tym, że zasila ją woda i wiatr.

W repertuarze zdolnych wynalazców jest jeszcze więcej narzędzi mogących uratować nas przed utonięciem w plastikowych odpadach. Na przykład przecinarka do butelek, która umożliwia przerobienie plastikowych opakowań na coś w rodzaju sznurka, który potem posłużyć może, jako lina samochodowa.

Plastikowe woreczki śniadaniowe są zmora współczesnego świata- zużyte i zapomniane zalegają na wysypiskach przez dziesiątki, a nawet setki lat. Dlatego właśnie powstały woreczki rozpuszczalne w wodzie, wykonane z tapioki. Wynalazek ten jest na tyle genialny i naturalny, że płyn, w którym życie woreczka dobiegło końca można wypić bez obaw o zdrowie.

Ostatnią na naszej liście jest maszyna do recyklingu opon. Stare, niepotrzebne i zdezelowane osłony kół przerabia na stosowany na szeroką skalę w przemyśle granulat gumowy.

To jak wygląda zastosowanie tych przedmiotów w praktyce obejrzeć możesz na poniższym filmie.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: YouTube

Pin It on Pinterest