Jest wiele opcji budowy domu dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, mniejszej ilości odpadów i bałaganu, czy też na przenośnych elementach lub takich, które później będzie można łatwo modyfikować. Ten dom to najprawdopodobniej jedna z najbardziej opłacalnych opcji, jakie widzieliśmy w tym roku. Nazywa się „dome house” (dosł. dom w kształcie kopuły) i można go zbudować już za 3 500$ (niecałe 13 850 zł).

Metoda wykonania tych domów polega na wykorzystaniu „nadmuchiwanego betonu”. Najpierw nadmuchuje się formę (podobną do balonu), a następnie umieszcza stalowe zbrojenie dopasowane do jej kształtu, co później służy za wzmocnienie konstrukcji. Następnie na całość wylewa się beton, który na niej zastyga, co w rezultacie daje wzmocnioną stalą, betonową konstrukcję w kształcie balonu. Formy i rozmiary mogą być różne, włączając te małe, proste domy mieszkalne w kształcie kopuły.

Tę niedrogą metodę budowania wprowadził architekt dr. Dante Bini w 1964 (od jego nazwiska wzięła się angielska nazwa tych domów: „binishell”), a jego syn, Nicolo, dalej ją rozwinął.

Tak wykonane budynki mogą być wykorzystywane do różnych celów: mieszkalnych, komercyjnych, rekreacyjnych, lub jako domek wczasowy czy budynek edukacyjny.

Jak pewnie się domyślasz, czas budowy jest bardzo krótki, a materiały są proste i zwykle dostępne na miejscu. Nie potrzeba też dużej ilości pracy. Niezbędne jest natomiast doświadczenie z prętami zbrojeniowymi, oraz sposób na wylanie betonu. I, oczywiście, potrzeba także specjalnego „balonu” (który, tak swoją drogą, jest wielokrotnego użytku).

Poza tym można go zburzyć, kiedy już nie będzie nam potrzebny. Jest to więc dobra opcja mieszkań dla ofiar klęsk żywiołowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej firmie, odwiedź ich katalog Building Homes and Living.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: http://buildinghomesandliving.com/houses/inflatable-concrete-homes-just-3500/bhal/binishell-house-13?fbclid=IwAR2PQ7djH_eizEycf8t81UEvuFpQHmzGe63L1KHd1FVMJTCKqYoqzSkG2sY

Pin It on Pinterest