Teraz możesz doświadczyć natury bez wychodzenia z domu – powstał projekt, który pozwala ci posłuchać dźwięków przyrody w dowolnym miejscu na świecie.

Nature Soundmap to strona internetowa, nad którą pracowało blisko 100 profesjonalnych dźwiękowców. To przyjemny i interaktywny sposób na odkrywanie naturalnych dźwięków naszej planety – wystarczy kliknąć w dowolne miejsce na mapie, żeby doświadczyć pejzażu dźwiękowego w lesie deszczowym, symfonii żab i ptaków, lub posłuchać fal rozbijających się o brzeg.

 

„Zanurz się w rytmicznym chórze owadów w lesie deszczowym na wyspie Borneo, lub zdobądź Himalaje i zrelaksuj się przy melodii śpiewających ptaków prosto z wysokogórskiej łąki” – możemy przeczytać na stronie.

 

Świat, jakiego nigdy wcześniej nie słyszałeś

Wiele dźwięków to nagrania stereo wykonane przy użyciu dwóch mikrofonów. Jak wyjaśniają autorzy strony, taka technika jak najdokładniej imituje naturalne wrażenia i zapewnia realistyczne odwzorowanie wszystkich dźwięków w danym środowisku lub lokalizacji. „Wystarczy, że usiądziesz wygodnie, zamkniesz oczy i odprężysz się, słuchając dobrze nagranego pejzażu dźwiękowego, i po chwili poczujesz się, jakbyś naprawdę tam był!” Dobre słuchawki, jak zaznaczają dźwiękowcy, z pewnością pozwolą wzmocnić doznania.

 

Choć główny nacisk położony jest na całych pejzażach dźwiękowych, strona oferuje także wybrane nagrania indywidualnych gatunków, które są szczególnie wybitnymi lub interesującymi dźwiękami w królestwie zwierząt.

Jeśli jesteś zainteresowany przesłaniem własnego nagrania, wystarczy, że odwiedzisz tę stronę z wytycznymi, żeby dowiedzieć się więcej.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródła: naturesoundmap.com

 

Pin It on Pinterest