Wsi cicha, wsi spokojna… dachy pokryte strzechą, drewniane okiennice, malunki i żywa ludowa kolorystyka znikają z krajobrazu współczesnej Polski. Istnieją jednak w naszym kraju miejsca rodem wyciągnięte z powieści Reymonta. Przedstawiamy zestawienie wspaniałych wiejskich scenerii, w których czas dosłownie stanął w miejscu.

 

Kierunek Tokarnia

To niewielka wieś świętokrzyska, zlokalizowana w Kieleckim. Przyjezdni mają tam okazję zobaczyć zabytkowe wiatraki, czy nietknięte zębem czasu chaty, folwarki i przydrożne kapliczki. Skansen dla swoich gości przewiduje atrakcje, warsztaty i zajęcia. W Tokarni nie tylko dowiecie się jak wyglądało życie mieszkańców dawnej polskiej wsi, ale także upieczecie prawdziwy i aromatyczny chleb.

Zalipie- domy jak malowane To miejsce gdzie folklor czai się na każdym kroku. Wieś Zalipie zdecydowanie jest jedną z faworytek w starciu o tytuł najpiękniejszego miejsca w Polsce. Za jej niepowtarzalny klimat odpowiedzialne są przyozdobione kwiecistymi malunkami chaty, studnie oraz płoty. Tradycję nanoszenia na budynki ilustracji zapoczątkowała urodzona w 1903 roku malarka ludowa- Felicja Curyłowa. Śladem artystki poszły niemal wszystkie kobiety we wsi, a ich wnuczki kultywują te zwyczaje po dzień dzisiejszy. Osada zlokalizowana jest w Małopolsce w powiecie dąbrowskim.

 

Rzucić wszystko, aby przenieść się w czasie

W repertuarze polskich skansenów są również takie, w których można nocować. Uroczysko Zaborek jest jednym z nich. Położony nad brzegiem Bugu zespół architektoniczno- krajobrazowy pamięta czasy powstania styczniowego. W skład kompleksu wchodzą chaty, budynki użytkowe, kościół z Choroszczynki, młyn oraz dworek szlachecki. Obiekt pełni funkcję pensjonatu i bazy hotelowo-szkoleniowej.

 

Gościnność pomorskich wsi

Podczas podróży na Pomorze warto zatrzymać się w Klukach. Zdrowe powietrze, drewniane i charakterystyczne dla mieszkańców północnej Polski chaty, spichlerze, budynki użytkowe oraz Muzeum Wsi Słowińskiej pozwolą wam poznać obyczaje kaszubskiej ludności i odpocząć w malowniczej okolicy, do której przemysł, zgiełk i urbanizacja nie mają wstępu.

 

Sierpc

Miejscowość położona na styku rzeki Sierpienicy i Skrwy wręcz zachwyca kolorystyką. Barwne chaty wchodzą w skład Muzeum Wsi Mazowieckiej. Obiekty tworzą kompleks budynków mieszkalno- użytkowych. Podczas zwiedzania można pozyskać można garść informacji o bardzo ciekawych zwyczajach związanych z obchodami świąt, które kultywowane były pośród mieszkańców Sierpca.

Sanok- śladami mniejszości

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najbardziej znanego i największego skansenu w Polsce. Zwiedzający mają okazję zobaczyć tam eksponaty odnoszące się do kultury i zwyczajów: Łemków, Podgórzan, Dolinian i Bojków. Na terenie obiektu zlokalizowane są zabytki budownictwa drewnianego z XVII I XX wieku. Pośród nich odnajdziecie budowle sakralne, mieszkalne i gospodarcze.

Wygiełzów – kopalnia wiedzy o tradycji, bez blasku fleszy

Nadwiślański park etnograficzny to kolejny barwny punkt na naszej liście. Niestety opiekunowie obiektu wchodzącego w skład Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego nie wyrażają zgody na fotografowanie wewnątrz kompleksu. Miejscowość ta mimo braku możliwości pozyskania instagramowego contentu naprawdę warta jest wycieczki. Na terenie tej małopolskiej wsi znajdziemy m.in. spichlerz plebański z Tenczynka z XVIII w., stodołę plebańską z Regulic, chałupę półkurną z Rozkochowa, chałupę biedniacką z płazy, chlewik dla świń i ośmioboczną stodołę z Kaszowa, chałupę i stodołę ośmioboczną z Przeciszowa, chałupę z Podolsza, czy kuźnię z Liszek.

Muzeum Wsi Opolskiej

W kompleksie zabytkowych budynków podziwiać można wiatraki, młyny, chaty, spichlerze, karczmę oraz dowiedzieć się nieco więcej o trudach życia mieszkańców dawnych wsi. Obiekt ten funkcjonuje jako skansen.

Maurzyce – gdzie nie spojrzysz błękit nieba

Zlokalizowane w woj. łódzkim Maurzyce, to malownicza wioska z domami pomalowanymi na niebiesko. Obiekty są sercem Łowickiego Parku Etnograficznego. Ta atrakcja znajduje się raptem godzinę drogi od stolicy Polski.

Wdzydze Kiszewskie – pomorski wehikuł czasu

To najstarszy skansen w Polsce. W jego skład wchodzą 32 obiekty tradycyjnej, ludowej zabudowy kaszubskiej.  Wszystkie budynki są w pełni umeblowane, tak jakby ich mieszkańcy opuścili je dopiero przed chwilą.

Lanckorona

Kolejna małopolska wieś o dużym potencjale turystycznym. Piękna i charakterystyczna tylko dla tego miejsca zabudowa uznawana jest przez wielu za idealne miejsce na romantyczne spacery. Architektura tej miejscowości oraz klimatyczne ruiny dawnego zamku, to zasługa króla Kazimierza III Wielkiego, który ukochał tę miejscowość ze względu na jej niezaprzeczalne walory krajobrazowe oraz położenie.

 

To już koniec niecodziennych propozycji na weekendowy wypad. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie wzbudzi w was chęć odkrywania pięknych i tajemniczych zakątków naszego kraju. W końcu Polacy nie gęsi, swoje dziedzictwo kulturowe mają!

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: polskazachwyca.pl

 

https://polskazachwyca.pl/top-10/gdzie-znalezc-najpiekniejsze-wiejskie-chaty-w-polsce-podpowiadamy-top-12/10/

 

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,23696515,147814,Najpiekniejsze-wsie-w-Polsce–PRZEGLAD-.html

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Felicja_Cury%C5%82owa

Pin It on Pinterest