BepiColombo to sonda kosmiczna, która wyruszyła z Ziemi w kierunku Merkurego w 2018 r. W trakcie podróży zbiera dane z Ziemi i Wenus. Dzięki minimalnej prędkości, z jaką poruszała się w ostatnim czasie, naukowcy mogli zarejestrować niezwykłe dźwięki pola magnetycznego naszej planety.

Sonda BepiColombo wyruszyła w długą podróż w celu zebrania informacji na temat Merkurego. Europejska Agencja Kosmiczna (z ang. ESA) ma nadzieję, że dzięki temu uda się zdobyć więcej informacji na temat naszego planetarnego sąsiada. Zanim to jednak nastąpi, statek musi przebyć daleką drogą. Nie jest to jednak czas stracony. Sonda każdego dnia rejestruje nowe dane.

W kwietniu 2020 r. Europejska Agencja Kosmiczna  udostępniła pierwsze zdjęcia, które udało się uchwycić sondzie w trakcie galaktycznej drogi, a teraz opublikowali nagranie z zarejestrowanym dźwiękiem pola magnetycznego Ziemi. Dźwięki są niewykrywalne dla uszu człowieka, jednak dzięki nowoczesnej technologii, badacze z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki mogli zwiększyć ich intensywność. Niedługo potem sygnał pola magnetycznego udostępnili w sieci.

 

Dźwięki zostały nagrane z użyciem włoskiego akcelerometru sprężynowego MPO oraz jego magnetometru (MPO-MAG). Nagranie zostało wykonane, gdy sonda znajdowała się w odległości od 256 393 do 129 488 kilometrów od Ziemi i poruszała się z prędkością 3km/h. Naukowcy wierzą, że nagranie może posłużyć przy kalibracji instrumentów badawczych umieszczanych na kolejnych sondach.

– Wibracje spowodowane przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne rejestrowane były przez nasz akcelerometr. To tak jak byśmy przyłożyli ucho do torów, aby sprawdzić, czy nadjeżdża pociąg – wyjaśnił Carmelo Magnafico z zespołu analizującego dane.

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: tech.wp.pl

 

 

Pin It on Pinterest