Nie masz budżetu na kosztowną pasję czy warsztaty rozwijające hobby, ale marzysz o przyjemnym wykorzystaniu wolnego czasu? Nic straconego! Naukowcy z Princeton Environmental Institute odkryli, że uprawa ogrodu, a zwłaszcza hodowanie warzyw, to jedna z najbardziej poprawiających samopoczucie aktywności.

Prace w ogródku

Badania te zostały opublikowane w magazynie „Landscape and Urban Planning” i objęły 370 osób w różnym wieku i statusie materialnym. Eksperyment polegał na tym, aby każdy z uczestników zaznaczał w aplikacji telefonicznej, co robi w czasie wolnym i jak się czuje. Spośród długiej listy zwyczajowych aktywności podejmowanych w ciągu dnia, naukowcy wyróżnili pięć, które zyskały najwyższe wyniki jeśli chodzi o wpływ na samopoczucie. Podczas nich uczestnicy badania deklarowali, że czują radość i spokój.

Wśród aktywności, które przynosiły najwyższą równowagę psychiczną, znalazły się jedzenie na mieście, jazda na rowerze, spacery i zajmowanie się ogrodem. To ostatnie, szczególnie ze wskazaniem na uprawianie ogródków warzywnych, przynosiło największą poprawę samopoczucia kobietom i osobom o niskich przychodach. Prace w ogrodzie zapewniały im znacznie wyższy dobrostan emocjonalny niż mężczyznom i osobom o średnich lub wysokich zarobkach.

Hodowla warzyw a zarobki

Co ma jednak radość z uprawiania ogródka do zarobków? Jeden z autorów badania, Anu Ramaswami twierdzi, że to kwestia dostępu lub jego braku do produktów określanych jako „zdrowa żywność”. Osoby o ograniczonych przychodach mają mniejszy dostęp do świeżych i ekologicznych warzyw i owoców.

– To odkrycie łączy się z tematem równego dostępu do żywności, bo osoby o niższych zarobkach mają mniej możliwości korzystania ze zdrowego pożywienia – powiedział Anu Ramaswami i dodał:

 – Ogrodnictwo może zapewnić dostęp do zdrowych i świeżych warzyw oraz owoców, wspierać aktywność fizyczną, a także ogólne samopoczucie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: papaya.rocks

 

 

Pin It on Pinterest