PARO to projekt autorstwa członków zespołu Gąska Studio. Łukasz Gąska, Marta Sowińska-Gąska i Michał Gawron stworzyli elementy infrastruktury, które mają być odpowiedzią na doskwierającą suszę. Są to ekologiczne i atrakcyjne wizualnie elementy małej architektury miast przyszłości.

Słupki PARO opierają swoje działanie na deszczówce magazynowanej we wnętrzu obiektów. Woda gromadzona w zbiornikach ma służyć do podlewania roślin w słoneczne dni. Rozstawione wzdłuż najbardziej ruchliwych ulic miast obiekty oprócz funkcji reprezentatywnej i nawadniającej będą ochraniać zielone skwerki przed nieuważnymi kierowcami, którzy często parkują swoje auta na przydrożnych terenach zielonych. Dodatkowym atutem wynalazku jest dostępność w różnych formach, pozwalających na swobodne formowanie przestrzeni miejskiej w zależności od zapotrzebowania i estetyki obszaru. PARO może być zatem siedziskiem, koszem na śmieci, latarnią lub karmnikiem dla ptaków.

-„Rozmieszczenie PARO na trawnikach stanowi barierę fizyczną oraz psychiczną, pozwalając przy tym na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z tych miejsc przez mieszkańców i pieszych. To co wyróżnia PARO od innych, tradycyjnych rozwiązań, to właściwości pomagające pielęgnować zieleń i przyspieszyć jej regenerację „– opisują innowacyjne rozwiązanie autorzy projektu.

System rozprowadzający wodę jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać zasoby wilgoci i wspomóc regenerację roślin. Rozwiązania w nim zastosowane zapewniają możliwość dostosowywania pracy słupków do konkretnego obszaru.  Ani powierzchnia, ani zróżnicowanie terenu nie są przeszkodą dla PARO.

Wynalazek ten oprócz tego, że pełni rolę ogrodnika, strażnika terenów i zielonych oraz funkcjonalnego mebla jest niezwykle tani w produkcji. Jako materiał użyty w formowaniu tego nietypowego elementu krajobrazu naszych ulic zastosowano ranglanulat termoforowany próżniowo. PARO to nic innego jak dwa nasunięte na siebie walce, usadowione w ziemi za pomocą fundamentu śrubowego. Zbiornik znajdujący się we wnętrzu słupka pozwala na sprawne gromadzenie i retencjonowanie wody deszczowej, za sprawą parownika ultradźwiękowego. Mechanizm znajdujący się w urządzeniu zasilany jest za pomocą niewielkich rozmiarów paneli fotowoltaicznych.

Autorzy innowacyjnego projektu mają za sobą już kilka innych sukcesów designerskich. Gąska Studio jest, bowiem laureatem konkursu Tubądzin Design Awards, w którym w starciach o statuetkę mierzą się zdolni architekci z całej Polski.

Funkcjonalność i wyczucie stylu w ekologicznym wydaniu wynalazek, który z pewnością zawojuje ulice naszych miast!

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: whitemad.pl

https://www.whitemad.pl/polacy-zaprojektowali-slupki-ktore-nawadniaja-zielen-poznajcie-paro/?fbclid=IwAR3kFm0B8MxzCxR25CtK88xuPNNr0mmCzMPuevzMtlmWsXz_nmnWmVR2wPU

Pin It on Pinterest