Życie bocianów nie należy do najłatwiejszych. Regularna migracja z Europy do Afryki i z powrotem to nie lada wyczyn. Szczególnie trudnym odcinkiem do pokonania jest przelot nad pustynią. Z powodu trudnych warunków bociany raczej omijają morze, wybierając trasę nad lądem.

W Afryce bociany pojawiają się w październiku i listopadzie. Kiedy wracają do domów, i zwiastują nam wiosnę? Pierwsze, nieliczne boćki docierają do Polski zazwyczaj na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca. Podróżnicy, którym było wyjątkowo śpieszno, niekiedy stawiają się na mecie już na początku marca. Ci zaś, którzy się nie spieszyli, zasiedlają gniazda dopiero w połowie maja, podaje Bocianopedia.pl.

Tym bardziej to zaskoczenie, bo dotarły do nas wieści o boćku, który postanowił prędzej pożegnać gorącą Afrykę i już wrócił do domu. „Bocian przyleciał do Lipek Małych”, ogłosiła na Facebooku Pani Ewa Grześkowiak, która sfotografowała Grzesia – bo takie imię dostał bociek, który mrozu się nie boi. Bocian korzysta z gościnności rolnika, mieszkańca województwa lubuskiego.

Źródło: pomorska.pl

Foto: Ewa Grześkowiak

Pin It on Pinterest