Kerið to jezioro wulkaniczne, które ma 3000 lat. Znajduje się na południu Islandii na tzw. Złotym Kręgu, popularnej trasie turystycznej. Samo jezioro jest stosunkowo płytkie, od 7 do 14 metrów w zależności od opadów i innych czynników. Woda jest koloru niebieskiego o niezwykle żywym, akwamarynowym odcieniu. Weź udział w wędrówce wokół krateru Kerið i ciesz się spektakularnym widokiem!

Kerið wyróżnia się czerwonymi zboczami skał wulkanicznych, mierzącymi 170 metrów szerokości, 270 metrów w obwodzie i 55 metrów głębokości. Choć w okolicy znajdują się inne jeziora wulkaniczne, Kerið słynie z tego, że jest jednym z jezior, w których największa część kaldery [wielkiego, przeważnie kolistego zagłębienia w szczytowej części wulkanu – przyp. tłum.] nadal pozostaje nieuszkodzona.

 

Wyjątkowym aspektem tego krateru jest fakt, że ma on (tylko) około 3000 lat, jest więc połowę młodszy od form geologicznych, które go otaczają! Wokół krawędzi krateru można łatwo spacerować, dlatego jeśli masz ochotę, możesz podejść naprawdę blisko. Inną opcją jest także drabina, która prowadzi w dół do jeziora.

Jeśli podróżujesz tam samodzielnie, upewnij się, że masz ze sobą pieniądze na niewielką opłatę za przejście. Wprowadzono ją niedawno, co miało na celu pomóc właścicielom ziemi chronić i zachować krater, a także utrzymać parking w dobrym stanie.

Kerið jest jednym ze wzgórz wulkanicznych w południowej Islandii, zwanych Tjarnarhólar. Jest częścią Zachodniej Strefy Wulkanicznej, która obejmuje półwysep Reykjanes i lodowiec Langjokull.

 

Jak tam dojechać?

Kerið jest łatwo dostępny i znajduje się tuż przy obwodnicy. Położony jest około 40 minut drogi z Parku Narodowego Thingvellir, oraz również 40 minut drogi z Haukadalur.

Łatwo go znaleźć, jako że znajduje się przy głównej trasie Złotego Kręgu do Selfoss, zaledwie 15 kilometrów na północ od Selfoss. Jeśli podróżujesz złotym kręgiem, warto zatrzymać się tam, żeby rozprostować nogi, chociażby tylko na moment!

Tak się składa, że jeśli wypożyczyłeś samochód, zaraz obok krateru znajduje się parking.

 

Powstanie Kerið

Jego powstanie było przedmiotem dyskusji wśród naukowców, jednak sam krater powstał około 6500 lat temu, choć ciężko ustalić kiedy dokładnie! W przeszłości wulkanolodzy klasyfikowali go jako krater po eksplozji wulkanicznej, uważając, że powstał w wyniku silnej erupcji.

Dzisiaj jednak większość naukowców uważa, że Kerið był kiedyś wulkanem o stożkowatym kształcie, który następnie wybuchł i wyczerpał swoją rezerwę magmy. To sprawiło, że podstawa się zapadła, tym samym skutkując formacją, jaką widzimy obecnie.

W ciągu kilkuset lat po zapadnięciu wulkanu, krater wypełnił się wodą. Uważa się, że to jezioro wulkaniczne tworzy woda gruntowa, znajdująca się pod ziemią w glebie lub skale – a nie opady deszczu, jako że woda jest umieszczona na tej samej wysokości co poziom wód gruntowych – górny poziom powierzchni podziemnej, na której gleba lub skały są trwale nasiąknięte wodą. Woda w Kerið nie wysycha, jedynie podnosi się zgodnie ze zmianami w poziomie wód gruntowych. W rezultacie ten krater przypomina okno na wody podziemne.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: adventures.is

 

Pin It on Pinterest