Kermit Żaba, prawdopodobnie najpopularniejsza kreacja Jima Hensona, był ulubionym muppetem wielu osób. Jako gwiazda i gospodarz programu Muppet Show odegrał ważną rolę w życiu milionów dzieci i dorosłych na całym świecie.

I, jak się okazuje – Kermit żyje naprawdę!

Głęboko w dżungli na Kostaryce, naukowcy odkryli brata bliźniaka tej sławnej żaby. Po ponad 100 latach pracy w górach Cordillera de Talamanca, odkryto tę małą, półprzezroczystą żabę znaną jako Hyalinobatrachium dianae!

Ten nowy gatunek, którego nazwa pochodzi od imienia matki jednego z odkrywców, ma przezroczyste podbrzusze i wyłupiaste, białe oczy. Istnieje 149 znanych gatunków z rodziny szklenicowatych, a to 3-centymetrowe stworzenie dołączyło właśnie do 13 innych żab szklanych na Kostaryce.

Żaby szklane są rzadkie, występują jedynie w określonych częściach Ameryki Środkowej i Południowej. Żyją wysoko w koronach drzew w pobliżu potoków i strumieni, zstępując na ziemię w okresie godowym.

Charakteryzują się brakiem pigmentacji skóry, a zielone ubarwienie pomaga im w kamuflażu w ciągu dnia.

Żaba szklana H. dianae należy do najbardziej przezroczystych z tej rodziny płazów, a jej ogromne oczy naprawdę przypominają te należące do Kermita Żaby!

Została odkryta przez Briana Kubickiego, Stanley’a Salazara i Roberta Puschendorfa w górach na wysokości od 400 do 800 metrów. To pierwsze odkrycie tej żaby w Kostaryce od ponad 40 lat.

Poza oczami Kermita, ta nocna żaba posiada również długie, szczupłe nogi. Ten gatunek przyciąga samice dość niezwykłym nawoływaniem, opisywanym jako długi, metaliczny gwizd z szybkimi drganiami.

Sygnał godowy przypomina te należące do insektów, i według naukowców, to między innymi dzięki niemu ta żaba zdołała pozostać w ukryciu tak długo.

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: healthyfoodhouse.com

 

 

 

 

Pin It on Pinterest