Z powodu chorób serca, każdego roku w Polsce umiera kilkadziesiąt tys. osób. Zawał serca odpowiada za ok. 15 tys. zgonów każdego roku. Na świecie ogółem każdego roku na choroby cywilizacyjne (z czego zabójcą numer jeden są choroby serca) umiera aż 14-16 mln ludzi. W dobie pandemii tych przypadków jest jeszcze więcej.

Niepokojące statystyki

Sytuacja jest o tyle trudna, że w dobie zagrożenia epidemiologicznego, chorzy bagatelizują oznaki problemów z układem krążenia, w obawie przed zakażeniem koronawirusem w placówce medycznej. Jeśli dodać do tego stres związany z kwarantanną, okazuje się, że statystyki umieralności na choroby serca są jeszcze wyższe niż kiedykolwiek.

Na ratunek  przybywają jednak naukowcy z University of Eastern Finland, którzy zaprojektowali eksperymentalny naszyjnik dla osób z grupy ryzyka migotania przedsionków. Urządzenie ma wbudowany elektrokardiograf, który w połączeniu z aplikacją na urządzenia mobilne pozwala na regularne monitorowanie pracy serca. Wystarczy włączyć oprogramowanie i przyłożyć naszyjnik do ciała (albo alternatywnie trzymać go między palcami) na 30 sekund. Za pomocą aplikacji dane z EKG zostaną wysłane na serwer oparty o chmurę, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji przeprowadzają jego analizę.

– Naszyjnik EKG jest prosty w obsłudze i pozwala na regularną samokontrolę rytmu serca, poprawiając w ten sposób skuteczność wykrycia migotania przedsionków – wyznał Elmeri Santala, autor badań.

Okazuje się zatem, że wystarczy zaledwie kilka sekund, żeby wykryć migotanie przedsionków, a pacjent i lekarz prowadzący dostają stosowne powiadomienia natychmiastowo. Dzięki temu szybka reakcja może uratować życie.

Testy

Aby sprawdzić, czy urządzenie działa w zadowalający sposób naukowcy przeprowadzili testy z udziałem 145 dorosłych ochotników, którzy badali serce zarówno metodą EKG jak i przy pomocy naszyjnika. Rezultat? Obie metody były wysoce skuteczne, a jedyna różnica sprowadzała się do tego, że w przypadku naszyjnika test mógł być przeprowadzony w każdej chwili, bez konieczności wizyty w przychodni.

European Society of Cardiology rekomenduje monitorowanie w kierunku migotania przedsionków u wszystkich osób powyżej 65 roku życia i tych z grupy wysokiego ryzyka zawału serca. Analiza za pomocą naszyjnika EKG jest w tym celu bardzo odpowiednia.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  greekweek.pl

 

 

Pin It on Pinterest