W głębi czegoś, co zdawało się być króliczą norą na polu pewnego rolnika w Shropshire w Anglii, odnaleziono tajemniczą sieć jaskiń. Wśród miejscowej społeczności huczało na ten temat. Mimo zaciekawienia tym tematem, do tej pory nie wiadomo, co było przeznaczeniem tych jaskiń i kiedy je zbudowano.

Wielu uważa, że to członkowie Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, znani powszechnie jako Templariusze, zbudowali te jaskinie w XVII wieku jako miejsce tajemnych spotkań.

Choć jest do dość rozsądna hipoteza, inni uważają też, że jaskinie były stworzone bez konkretnego powodu w epoce wiktoriańskiej przez pewnego bogatego właściciela ziemskiego

Tak czy owak jest mało prawdopodobne, żeby te jaskinie powstały niejako przez „przypadek”.

Moda na budowanie jaskiń rozpoczęła się w Brytanii w XVIII wieku. Celem było pokazanie swojego majątku i statusu społecznego. Przeważnie takie jaskinie znajdowały się w pobliżu małych budynków lub ozdobnych jezior.

Jaskinie Caynton, bo to o nich mowa, znajdują się na terenie prywatnym, w pobliżu miasta Shifnal. Zostały wydrążone w skale piaskowca niecały metr pod ziemią. Możemy tam znaleźć kilka komnat i wnęk na świece do oświetlenia korytarzy.

Są zbudowane w stylu neoromańskim, który panował w XIX i na początku XX wieku. Możliwe jednak, że jaskinie powstały na długo przed tym, jak wyrzeźbiono cechy charakterystyczne dla tego stylu. Istnieje więc możliwość, że wydrążono je w XVII wieku, a dwa stulecia później odkryto ponownie.

Jeśli chodzi o teorię templariuszy i ich sekretnych spotkań, nadal nie mamy żadnej odpowiedzi. Nie znaleziono dotąd dowodów, które potwierdziłyby, że te tereny są połączone z członkami tego Zakonu.

Templariusze byli dość potężni i szanowani w tamtych czasach. Mieli wiele przywilejów w Kościele Katolickim i uważano ich za najlepszych wojowników na świecie.

Nosili swoje słynne białe płaszcze, a ich symbolem był czerwony krzyż, który oznaczał męczeństwo. Śmierć podczas walki była dla nich wielkim zaszczytem.

W 2017 BBC przeprowadziło wywiad z Michaelem Scottem, który był zafascynowany tymi jaskiniami i chciał poznać ich tajemnice. Dlatego też zdecydował się tam pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy. Kiedy poproszono go, żeby opisał swoje doświadczenie i wrażenia, stwierdził: “Wlokłem się przez pola, żeby je znaleźć, ale gdyby ktoś nie wiedział, czego szuka, pewnie w ogóle by ich nie zauważył.”

Lokalna gazeta “Shropshire Star” zdecydowanie odrzuca teorie o powiązaniach tych jaskiń z templariuszami. Zamiast tego wierzy, że były one zbudowane w epoce wiktoriańskiej. W swoim artykule piszą:

“To podziemny budynek dekoracyjny, który został wydrążony w skale piaskowca jako świątynia. Nie wiadomo, kiedy ani dlaczego powstał, prawdopodobnie służył do celów dekoracyjnych w połowie XIX wieku, co w tamtych czasach było modne. Właściciele ziemscy zwykli pozwalać innym na zwiedzanie tych jaskiń, jednak obraźliwe zachowanie gości sprawiło, że ostatecznie zamknęli wejście w 2012 roku.”

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: abandonedspaces.com

 

 

Pin It on Pinterest