Chodzenie korzystnie wpływa na nasze narządy. Jest również sekretem młodości, gdyż spowalnia procesy starzenia się mózgu. „Tylko myśli osiągnięte podczas chodzenia mają wartość.” – podkreślał Fryderyk Nietzsche.

Podczas spacerowania w mózgu zachodzi wiele pozytywnych zmian. Według naukowców, spacerowanie dostarcza nam mnóstwo dobrych doświadczeń. Shane O’ Mara – neurobiolog i profesor eksperymentalnych badań mózgu w Trinity College w Dublinie – zamiast farmakologii zaleca swoim pacjentom spacer, a dokładnie 5 tysięcy kroków dziennie.

Badania profesora pokazują, że regularne chodzenie przynosi korzyści. Przede wszystkim usprawnia działanie mózgu, poprawia pamięć oraz nastrój, a także przynosi ulgę w dolegliwościach psychicznych, jest lekiem na stany lękowe i depresyjne. O’ Mary swój koncept opisał w najnowszej książce „In Praise od Walking”.

Jak się okazuje chodzenie nie tylko poprawia pracę jelit, pozytywnie oddziałuje na serce i płuca, ale jest konieczne, aby nasz mózg funkcjonował w sposób prawidłowy.

Kiedy księżna Cambridge – Katrzyna, poddała się japońskiej praktyce kontemplacyjnej kąpieli leśnych (shinrin-yorku); NHS wezwała lekarzy, aby zachęcali swoich pacjentów do wędrówek po lesie. Celem działania było obcowanie z naturą, która pozwala na zapomnienie o troskach i codziennych problemach.

Zamiast korzystać z komunikacji miejskiej, ubierz wygodne buty i udaj się do pracy czy szkoły pieszo. Aby praca umysłowa była efektywna musisz się poruszać. Będąc w ruchu sprawiasz, że fale mózgowe przepływają znacznie zręczniej. Chodzenie, jako bardzo złożony proces z punktu widzenia neurologicznego, przyczynia się do poprawy nastroju oraz redukuje nadmiar stresu. W dodatku sam akt chodzenia jest społeczny, gdyż: „chodząc parami, rytmy mózgu synchronizują się, co przejawia się w zbliżaniu się do siebie”. Jak zaznacza O’ Mara: Afrykę też opuściliśmy w grupach, a nie w pojedynkę, ponieważ ewoluowaliśmy, aby iść dalej razem”.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło:f5.p

Pin It on Pinterest