Hadi Karim to irański grafik, który stworzył komputerową wersję sylwetki Fryderyka Chopina. Wykorzystał do tego zaledwie dwa zdjęcia i kępkę włosów z warszawskiego muzeum.

– Chopin był typem introwertyka, który większość swojego czasu wolał spędzać w samotności. Polski pianista i kompozytor widoczny jest jedynie na dwóch zdjęciach z 1845 i 1847 r. W przypadku tego pierwszego trudno jest cokolwiek dostrzec, a na drugim Chopin zmagał się z ciężką chorobą, przez co rysy jego twarzy i ogólny wygląd są trochę zmienione – wyznał irański grafik na swoim instagramowym profilu.

Twórca dodał jednak, że zdjęcia nie były zbyt pomocne – bo niewiele na nich widać. Większą pomocą, którą się zasugerował była pośmiertna maska stworzona przez francuskiego artystę.

– Rysy twarzy kompozytora najlepiej widoczne są na pośmiertnej masce, którą w 1849 r. stworzył francuski rzeźbiarz i malarz Auguste Clésinger. Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają pracować – dodał Hadi Karim.

 

– Poświęciłem na ten projekt wiele godzin i mam nadzieję, że moja praca odpowiada temu, jak w rzeczywistości wyglądał kompozytor.

Artysta jest zadowolony z wykonane pracy, a od kilku dni z Polski napływają do niego wiadomości z podziękowaniami i uznaniem. To nie pierwsza tego typu grafika wykonana przez Hadi Karima. Już wcześniej stworzył podobizny m.in. Audrey Hepburn czy Freddie Mercury’ego. Dzięki temu zyskał międzynarodową sławę, a jego konto na Instagramie obserwuje ponad 54 tys. fanów.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: noizz.pl

 

 

Pin It on Pinterest