Na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżnia się spośród innych drzew. Jednak, gdy patrzy się na nie z bliska nie sposób nie zauważyć różnorodności kształtów i rozmiarów liści. Nietypowy przedstawiciel flory nie jest jednak dziełem natury. Za jego niespotykane właściwości odpowiedzialny jest Sam Van Akena- artysta, ogrodnik i biolog.

Drzewo, stanowiące wyraz sztuki współczesnej to połączenie 40 różnych gatunków, rodzących owoce pestkowe. Nietypowy żywy eksponat nosi nazwę „Drzewo o 40 owocach” i jest nieustannie ulepszany przez pomysłodawcę. Aken dąży do uzyskania najbardziej efektywnego i skutecznego sposobu tworzenia roślinnych hybryd. Proces powstawania tego typu rośliny jest zajęciem niezwykle trudnym i czasochłonnym, ponieważ aby z  powodzeniem przeszczepić kiełkująca gałąź jednego gatunku drzewa potrzeba od 8 do 9 lat.

Nietypowa działalność artysty zaczęła się od fascynacji roślinami. W pierwotnym zamyśle, mężczyzna chciał stworzyć działo utrzymane w wielobarwnej kolorystyce, dopiero potem jego prace skupiły się także na kulinarnym aspekcie. W efekcie finalnym na gałęziach drzewa dojrzeć można 40 gatunków owoców pestkowych m.in. śliwki, nektarynki, czereśnie, migdały i brzoskwinie, ale to nie wszystko. Drzewo porastają także gatunki owoców, które nie sposób odnaleźć w trakcie wyprawy na zakupy. Wszystkie z nich są jadalne, nawet te najbardziej egzotyczne i najmniej znane.

W związku z mnogością smacznych niespodzianek pojawiających się na drzewie, oraz właściwościami poszczególnych gatunków składających się na hybrydę drzewo kwitnie ono w różnych porach roku. Efekty prac profesora są niezwykle widowiskowe, dlatego jego rośliny cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sprzedaż hybryd ma miejsce na całym świecie.  Autor ma nadzieję, ze zostaną posadzone w miejscach ogólnodostępnych, żeby po osiągnięciu dojrzałości mógł podziwiać je każdy przechodzień.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: nauka.rocks

 

Pin It on Pinterest