Portal Business Insider postanowił przeprowadzić ankietę wśród architektów, żeby dowiedzieć się, który budynek zostanie uznany za najpiękniejszy na świecie.

Wielu słynnych fachowców z tej dziedziny stwierdziło, że ich zdaniem, najcenniejszą budowlą na świecie jest Partenon, wspaniała świątynia położona na wzgórzu Akropol w samym sercu Aten. Budowa Partenonu rozpoczęła się za panowania wspaniałego Peryklesa i ukończenie jej trwało około 5 lat.

Został on zaprojektowany przez architektów Iktinosa i Kallikratesa pod nadzorem Fidiasza, najwybitniejszego rzeźbiarza greckiego tamtych czasów. Świątynia ta została poświęcona Atenie, bogini mądrości, która ocaliła miasto Ateny podczas wojen perskich.

Partenon jest majestatyczną świątynią zbudowaną w zgodzie z porządkiem doryckim.

Zwiedzający mogą podziwiać jej wspaniałe kolumny i łuki, zdobione rzeźbieniami pokazującymi obrazy starożytnej Grecji. Znajdował się tam kiedyś fenomenalny, 13-metrowy posąg Ateny Partenos, tj. Ateny Dziewicy.

Architekci z Business Insider twierdzą, że Partenon jest kamieniem milowym budynków, kolebką demokracji. Nie zapomnieli także wspomnieć o innych wspaniałych pozostałościach na Ateńskim Akropolu, chociażby o Erechtejonie.

Po dziś dzień Parthenon, stojący majestatycznie na wzgórzu od tysięcy lat, przyciąga wielu turystów i uznawany jest za wizytówkę greckiej cywilizacji!

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: greece10best.com

 

Pin It on Pinterest