Fotograf Brian Dowling robił zdjęcia sławnym rudowłosym, takim jak Julii Roberts, Julianne Moore i Amy Adams, a jego nowy projekt skupia się jednak na pięknie rudych kobiet na całym świecie. Dowling, amerykański fotograf mieszkający w Berlinie, spędził trzy lata, odwiedzając 20 krajów, gdzie wykonał portrety ponad 130 kobiet o rudych włosach.

Jego celem było ukazanie piękna i różnorodności tego najrzadszego koloru włosów. Zaledwie 2% populacji może się poszczycić ognistym kolorem kosmyków, który jest wynikiem dwójki rodziców posiadających recesywny gen MC1R. Nawet jeśli oboje są nosicielami tego genu, ich potomstwo ma tylko 25% szansy na posiadanie rudych włosów.

Wiele osób kojarzy rudość ze Szkocją i Irlandią, gdzie znajduje się kolejno 13% i 10% światowej populacji naturalnych rudowłosych, jednak podróże Dowlinga udowadniają, że zjawisko to występuje wśród wszystkich narodowości. Od ciemnokasztanowego po złotawą miedź, każda z kobiet z dumą pokazuje swoje włosy, jak i powiązane z nimi cechy charakterystyczne, takie jak piegi czy blada skóra.

Dowling zgromadził swoje prace w jednej książce, pt.: „Redhead Beauty” (ang. piękno rudowłosych), która zostanie opublikowana po pomyślnym zakończeniu kampanii w serwisie Kickstarter. Fotograf zaznacza, że zdjęcia zostały wykonane bez pomocy wizażystki, specjalistycznego oświetlenia, i nadmiernego retuszu. Dowling wyjaśnia: „Chciałem, żeby było oczywiste, iż te fotografie są prawdziwym odbiciem rzeczywistego wyglądu modelek – chciałbym, żeby ludzie skończyli ze swoimi stereotypami na temat rudowłosych”.

[stan Waszyngton, USA]

[Odessa, Ukraina]

[Wiedeń, Austria]

[Odessa, Ukraina]

[Moskwa, Rosja]

[Hamburg, Niemcy]

[Apucarana, Brazylia]

[Londyn, Anglia]

[Londyn, Anglia]

[Stirling, Szkocja]

[Stuttgart, Niemcy]

[Essex, Anglia]

 

lo

[St. Petersburg, Rosja]

Rudowłose mają mniejszą liczbę włosów w porównaniu do blondynek lub brunetek, jednak każdy włos jest znacznie grubszy, co sprawia wrażenie, że tak naprawdę jest ich więcej.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: mymodernmet.com

 

 

 

 

Pin It on Pinterest