Żyjemy w szczególnych czasach. Z jednej strony kryzys klimatyczny stwarza najpoważniejsze zagrożenie dla naszej przyszłości, z jakim kiedykolwiek przyszło nam się mierzyć. Z drugiej, jesteśmy lepiej wyposażeni niż kiedykolwiek przedtem, co pozwoli nam przyjąć to wyzwanie. Jednak aby tego dokonać, musimy zrozumieć i szanować świat przyrody tak jak robili to nasi przodkowie. Musimy dostrzec, co oferują nam lasy oferują, i zrozumieć, że pośród tych darów kryje się także sposób na ocalenie świata.

Lasy to coś więcej niż źródło drewna. To nasze płuca. Oczyszczają atmosferę. Przetwarzają wodę. To nasza „szafka z lekarstwami”. To system regulacyjny naszego klimatu, układ chłodniczy naszej planety. To zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci i wnuków. To nasze wybawienie.

Drzewa oferują rozwiązanie na praktycznie każdy problem, z którym mierzy się dzisiejsza ludzkość, od rosnącej temperatury na świecie do opornych na leki bakterii.  Ponadto wpływają na nasze życia, kultury i ducha na wiele sposobów. Tkanina życia na całym świecie zależy od drzew.

Przez ostatnie 10 lat nauka i medycyna odkrywały te wszystkie sposoby w jakie drzewa i lasy są dobre dla naszego zdrowia, a w szczególności zdrowia psychicznego. Kąpiel leśna, starodawna technika stosowana przez wiele kultur, w szczególności przez Japończyków, to nie żaden wymysł. To tak naprawdę sposób, żeby poprawić zdrowie całego organizmu. Przechadzając się wśród drzew, wdychasz świeże, leśne powietrze, nasycone naturalnymi substancjami biochemicznymi. Już 20-minutowy spacer może przynieść korzyści zdrowotne, pod warunkiem, że zwolnisz i dasz sobie czas, żeby głęboko odetchnąć, pozwalając lotnym związkom organicznym dotrzeć do dolnych obszarów płuc, gdzie tkanka głęboka przyswoi to naturalne lekarstwo. Dla lepszych efektów, wybierz się do dojrzałego lasu, im starszy, tym lepszy. Pradawne lasy to oczywiście najlepsza opcja.

Taka leśna kąpiel zadziała najlepiej, jeśli będziemy mieć nieosłoniętą głowę oraz jak największą część skóry. Niektóre z substancji leczniczych produkowanych przez drzewa są rozpuszczalne w tłuszczach, inne w wodzie, i zostaną wchłonięte przez skórę. Ciało użyje tego, czego potrzebuje.

Spaceruj za dnia, ponieważ światło słoneczne zwiększy liczbę lotnych związków organicznych wydzielanych przez liście. Zarówno pora jak i temperatura są ważne dla skutecznej kąpieli leśnej. W klimatach północnych zimą, wczesną wiosną i późną jesienią drzewa nie są w stanie zapewnić nam w pełni wszystkich korzyści zdrowotnych, ponieważ wówczas znajdują się w stanie uśpienia. Na podstawie fizjologii drzew, najlepszy zakres temperatur to 15-30 stopni Celsjusza. Do tego najlepiej spacerować, kiedy powietrze jest wilgotne, jako że usprawnia to cyrkulację aerozoli.

Produkowane przez drzewa aerozole chronią przed nowotworami, poprawiają krążenie i obniżają ciśnienie krwi. Mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwreumatyczne.  Niektóre z nich blokują wydzielanie hormonu nazywanego hydrokortyzonem, lub też kortyzolem, co wiąże się z ochroną immunologiczną. Wszystko to jest już znane, jednak nauka ledwo otarła się o powierzchnię wiedzy na temat dobroczynnych właściwości drzew.

Biorąc pod uwagę pożar Amazonii i rosnącą temperaturę na świecie, powstrzymanie zmian klimatycznych wydaje się niemożliwe. Jednak moje życie i praca nauczyły mnie, że nic nigdy nie jest tak przerażające lub nie do pokonania, jak się z początku wydaje, i że zdolności regeneracyjne świata przyrody wykraczają poza nasze rozumienie. Każdy z nas może się zaangażować i ocalić lasy na świecie, naszą planetę i nas samych. To nie jest skomplikowane. Mój plan polega na ochronie istniejących już drzew i sadzeniu po jednym z każdego rodzimego gatunku drzewa rocznie.

Istnieje pewien rodzaj boskości w przyrodzie, który moim zdaniem wszyscy zauważamy. Las, niezależnie od swojego rozmiaru, sprawia, że opuszczamy go spokojniejsi. Wychodzimy z pomiędzy drzew ze świadomością, że przytrafiło nam się coś dobrego. Nauka znalazła już wyjaśnienie tego świętego doświadczenia. Teraz wiemy, że aerozole produkowane przez las naprawdę poprawiają nasz nastrój i wpływają na nasz mózg poprzez system odpornościowy.

Zwykły spacer po lesie to wakacje dla umysłu i spa dla duszy, pozwalające twojej wyobraźni i kreatywności rozkwitnąć. To cud, jeden z wielu, jakie oferuje nam świat przyrody.

Wszyscy odczuwamy radość dzięki tym cudom. Ocalimy lasy i naszą planetę. Drzewa mówią nam dokładnie, jak to zrobić – wystarczy posłuchać.

Diana Beresford-Kroeger jest naukowcem i autorką. Jej najnowsza książka to “To Speak for the Trees: My Life’s Journey from Ancient Celtic Wisdom to a Healing Vision of the Forest” (ang. Mówiąc w imieniu drzew: Moja droga przez życie, od starożytnej mądrości Celtów do uzdrawiającej wizji lasu), na podstawie której powstał ten artykuł.

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: theglobeandmail.com

 

Pin It on Pinterest