Ile razy w życiu mieliście okazję widzieć sowę na wolności? Zapewne niewiele, ponieważ te ptaki raczej stronią od ludzkich siedlisk, ceniąc sobie spokój i ciszę. Są aktywne szczególnie w nocy, lub o świcie. Właśnie wtedy poszukują pożywienia. Ci sprawni łowcy kryją jednak sporo tajemnic…
Uznawane za symbol mądrości ptaki są mieszkańcami każdego z kontynentów, prócz chłodnej Antarktydy. Niektóre rodzaje sów mogą mieć nawet dwumetrową rozpiętość skrzydeł. Najmniejsze spośród nich ważą zaledwie 40 gramów. Tylko w samej Polsce spotkać można 13 gatunków tych niezwykłych stworzeń. Sowy są też postrachem jeży, jako nieliczne spośród ptaków świetnie radzą sobie z ich kolcami. O jednej z super-mocy tych wspaniałych ptaków dowiecie się z eksperymentu przeprowadzonego na polecenie angielskiej stacji BBC.

Element zaskoczenia bardzo często daje przewagę nad przeciwnikiem, wie to zapewne każdy członek armii, czy zwolennik sztuk walki. Nie inaczej jest w przypadku sowy. Sprytne ptaki górują nad swoimi ofiarami za sprawą umiejętności szybkiego i bezszelestnego przemieszczania się. Podczas lotu nie wydają one bowiem niemal żadnego dźwięku.
Na krótkim filmie zobaczyć można 3 gatunki ptaków, których lot nagrywany był nie tylko za pomocą kamer, ale także przez niezwykle czułe na dźwięk mikrofony. Do próby stanęli kolejno gołąb, jastrząb i główna bohaterka materiału, czyli dostojna sowa. Obaj konkurenci ptasiej gwiazdy filmów o Harrym Potterze w starciu z bezdźwięcznie wzbijającą się do lotu sową odnieśli w tej materii sromotną porażkę.
Dlaczego nie można usłyszeć trzepotu sowich skrzydeł?

Sowa w trakcie lotu nie macha skrzydłami w sposób tak chaotyczny jak płochliwy gołąb, czy drapieżny jastrząb. Za dźwięk trzepotu odpowiedzialny jest ruch powietrza. Warunki anatomicznej budowy sów umożliwiają im długie utrzymywanie się w powietrzu za sprawą okazałych skrzydeł i niewielkiej masy ciała. Przez to lot tego ptaka nawet przy dużej prędkości wydaje się bardziej dystyngowany i wyważony. Sowy w powietrzu poruszają się nie tylko z gracją i wdziękiem, ale przede wszystkim bezszelestnie. Dzięki temu ich polowania na owady, a nawet nieco większe od gryzoni ssaki są bardzo skuteczne.

To drapieżniki, ale za sprawą swojego uroczego wyglądu nie są postrzegane, jako wyborni myśliwi, tak jak ma to miejsce w przypadku orłów, czy jastrzębi. Eksperyment BBC udowadnia jednak siłę oraz niezwykłe zdolności tych przepięknych stworzeń. Na szczęście dla nas nie widniejemy w ich jadłospisie. Gdyby tak było nie mielibyśmy zapewne z nimi najmniejszych szans. Sowy nie są naszymi wrogami, tym bardziej powinniśmy dbać o to, żeby nasza działalność nie przyczyniała się do zmniejszania ich populacji.

 

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: YouTube, sadurski.com

 

Pin It on Pinterest