Zbilansowana i pełnowartościowa dieta to bardzo ważna cześć walki z komórkami nowotworowymi, atakującymi ludzki organizm. Dlatego oprócz udoskonalania tradycyjnych metod leczenia raka naukowcy badają również kwestie żywienia osób, które padły ofiarą tej podstępnej choroby.

Dbałość o posiłki, to istotny punkt walki z bezwzględną chorobą na każdym etapie leczenia. Zarówno zaraz po diagnozie, w trakcie, jak i po zakończeniu terapii. Im silniejszy jest organizm, tym większa szansa na zwalczenie wroga, a do stawienia mu czoła potrzebne jest dobre paliwo.

Oczywiście rodzaj diety musi być dostosowany do indywidualnego stanu pacjenta. Jednak w większości przypadków wskazane jest zapewnianie mu odpowiedniej ilości węglowodanów, dobrej jakości tłuszczów, no i przede wszystkim witamin. Zapotrzebowanie energetyczne osób chorych onkologicznie wynosi aż 20% więcej niż u zdrowego człowieka. Dodatkowo organizm zmuszony jest do wyczerpującego i wzmożonego wysiłku układu immunologicznego. Nieustannie musi odbudowywać tkanki, dlatego białko odgrywa bardzo istotną rolę w diecie osoby chorej na raka.

Opracowane przez naukowców metody oparte są na lekkostrawnych potrawach i produktach. Osobom z rakiem bardzo często brakuje apetytu, a w trakcie leczenia cierpią na mdłości, biegunki, czy zaparcia. To wiąże się z nagłą i niebezpieczną utratą wagi. Dlatego niemal każdy posiłek podawany choremu powinien być nie tylko smaczny, ale zdrowy. Zbilansowane, pełnowartościowe i lekkie jedzenie, podawane często i w małych ilościach według ekspertów z USA i Włoch trzeba wspomagać regularnym przyjmowaniem witaminy C. Dobra dieta nie tylko ochroni przed utratą wagi, ale pozwala organizmowi lepiej znieść leczenie chemioterapią, czy naświetlaniami.

Naukowcy liczą, że dzięki wnioskom wyciągniętym z badań laboratoryjnych na gryzoniach przyczynią się nie tylko do opracowania jeszcze lepszych metod żywienia wspomagających kurację medyczną, ale również alternatywnych form terapii osób dotkniętych najbardziej złośliwymi mutacjami nowotworów.

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: zmianynaziemi.pl

 

Pin It on Pinterest