Deepak Chopra to światowej sławy lekarz medycyny integralnej łączącej podejście zachodu ze starożytną wiedzą ajurwedy. Podczas pandemii koronawirusa zdecydował się stworzyć dla ludzi kurs on-line polegający na nauce wyciszania umysłu oraz rozbudzenia wdzięczności.

W tym trudnym okresie pomocne może okazać się powrócenie do jego wcześniejszych książek, bo pełno w nich pora jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami. „Odbudowa ciała, ożywianie duszy. Jak stworzyć nowego siebie” – książka Deepaka Chopry wydana w Polsce w 2010 r., zachęca do rozpoznawania w sobie trudnych emocji, po to by się od nich uwolnić.

Zdaniem autora umysł może tylko przeszkadzać – lubi przecież racjonalizować i wypierać to, co niełatwe. Za to ciało zawsze mówi prawdę. Jeśli chcesz rozpoznać w sobie uczucia i nawiązać z nimi żywy dialog, wróć do ciała. Nie wiesz jak? Wskazówki autora nauczą cię rozpoznawać i lokalizować w sobie uczucia. A to już pierwszy krok do uzdrowienia.

STRACH
Uczucie strachu można rozpoznać poprzez ściśnięcie żołądka, skurcze, oziębienie, krew odpływającą z mózgu, zawroty głowy, słabość oraz ucisk w klatce piersiowej. Skrajny strach powoduje chęć ucieczki lub paraliż.

GNIEW
Można go odczuć jako przypływ gorąca, często towarzyszą mu: zaczerwieniona skóra, napięte mięśnie, zaciśnięta szczęka, płytki, nieregularny oddech, szybsze bicie serca oraz pulsowanie w uszach.

FRUSTRACJA
Jest podobna do gniewu, ale bardziej przygaszona. Daje poczucie, jakby twoje ciało chciało się złościć, ale nie mogło znaleźć wyzwalacza. Jest to uczucie napięcia, które możemy nosić długo i nawet o tym nie wiedzieć. Ruchy osoby sfrustrowanej stają się sztywne, wzrok ucieka, mowa staje się prędka i lekceważąca. Możesz wzruszać ramionami i mieć zaciśnięte szczęki. Często frustracja połączona jest z objawami gniewu.

UPOKORZENIE
Upokorzenie jest uczuciem, które możemy nosić w sobie przez większość życia, począwszy od wczesnego dzieciństwa. Fizycznie zaczerwienia policzki, a wewnętrznie powoduje chęć skurczenia się w sobie. Ktoś, kto był upokarzany, zwłaszcza w dzieciństwie, będzie apatyczny, obojętny i wycofany. Taka osoba zwykle czuje się słabo i bezradnie. Co ciekawe, zażenowanie jest łagodniejszą formą upokorzenia i choć wykazuje podobne objawy w ciele, to mija znacznie szybciej.
WINA
Tworzy uczucie niepokoju i bycia uwięzionym. To uczucie niewygody i chęci ucieczki. Czujesz się ograniczony, jakbyś się dusił. Klatka piersiowa zaciska się, możesz mieć również problemy z sercem.
WSTYD
Uczucie gorąca, cieplejsza skóra. Ale też może pojawiać się odrętwienie, które wewnątrz daje uczucie zimna i pustki. Podobnie jak upokorzenie wstyd sprawia, że czujesz się mniejszy i chcesz zniknąć, kurczysz się w sobie.
NIEPOKÓJ
Chroniczny strach, który osłabia ciało, chociaż możesz go nie czuć w sposób bezpośredni, ponieważ organizm się do niego przystosował. Objawia się rozdrażnieniem, rozstrojeniem, słabością i bezsennością. Uczucie niepokoju bywa dziś typowe dla ludzi w XXI w.

DEPRESJA
Żadne inne uczucie nie pozbawia energii tak jak depresja. Przynosi poczucie zimna, ciężkości i zapadnięcia w letarg lub senność. Charakteryzuje się również brakiem odczuwania przyjemności. Podobnie jak chroniczny niepokój ten stan może trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Depresja czyni nas apatycznym i towarzyszy jej poczucie beznadziei. Może też oziębiać ciało. Często pojawia się dezorientacja i bezradność, brak motywacji. Ciało porusza się wolno, sztywno i ociężale.

WROGOŚĆ
Jest jak gniew, ale nie potrzebuje wyzwalacza, by się uruchomić. Eksplozja może nastąpić pod byle pretekstem – uwaga bowiem jest wyczulona na najmniejszy pretekst, by rozpętać burzę. Ciało jest napięte, gotowe do walki.

AROGANCJA
U podstaw arogancji leży złość, która nie została wyrażona. I o ile złość bywa uczuciem gorącym, o tyle arogancja może być zimna i czynić z nas chłodnych i zdystansowanych. Aroganccy ludzie nie „eksplodują”, ale dostarczają innym ludziom dawek zimnej furii, objawiającej się chłodnym spojrzeniem czy ciętą ripostą.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

Pin It on Pinterest