Wielu z nas lubi przysłuchiwać się dźwiękom padającego deszczu – jedni uznają to za romantyczne i relaksujące, inni natomiast doceniają bardziej towarzyszący temu zjawisku charakterystyczny zapach, który wpływa kojąco na ich zszargane nerwy.

W istocie spacer w deszczu może być iście uzdrawiającym doświadczeniem. Uspokaja umysł i chaotycznie krążące w nas myśli i emocje. Zapach deszczu posiada swoją własną nazwę (z ang. „petrichor”), która powstała  na cześć dwóch australijskich naukowców w latach 60’. Zapach ten jest kombinacją związków chemicznych wydzielanych przez znajdujące się w glebie bakterie; olejków uwalnianych przez rośliny w okresach suszy, a także ozonu, który uwalnia się w momencie, kiedy błyskawica dzieli cząsteczki tlenu i azotu (przekształcające się następnie w tlenek azotu).

Deszczowe dni są więc idealne w sytuacji, kiedy czujesz się trochę zestresowany, nie w humorze czy zwyczajnie potrzebujesz trochę czasu na relaks i cieszenie się chwilą obecną. Poza tym, że spacer w deszczu obniża poziom stresu, to oferuje nam jeszcze siedem innych, dodatkowych korzyści:

  1. Zapach deszczu odświeża umysł.
  2. Wysoka wilgotność sprawia, że nasza skóra i włosy są odpowiednio nawilżone i mają charakter zasadowy.
  3. Japońscy badacze odkryli, że aktywność fizyczna wykonywana w chłodny i deszczowy dzień jest znacznie bardziej produktywna. Spalamy wtedy więcej kalorii, niż w normalny, słoneczny dzień.
  4. Spadające z nieba krople deszczu pochłaniają kurz i mikroby, dzięki czemu powietrze jest oczyszczone i dużo świeższe.
  5. Chodzenie w deszczu sprawia, że czujemy się trochę bardziej zbuntowani i pewni siebie. Nie krępuj się więc robić tego, na co masz ochotę.
  6. Spacer w deszczu pomaga ludziom spojrzeć na problemy z innej perspektywy.
  7. Znacznie mniej ludzi wychodzi na spacer w czasie deszczu, niż w słoneczny i piękny dzień. Dlatego też spacery w deszczu dają nam okazję do doświadczenia poczucia większej przestrzeni. Dzięki temu nasze myśli i emocje mogą wędrować swobodniej i przejawiać się w zupełnie inny sposób.

Zatem, kiedy następnym razem za oknem pojawi się deszcz, nie bój się wyjść mu na spotkanie. Przyniesie ono wiele korzyści, które pomogą ci poprawić jakość twojego życia!

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Pin It on Pinterest