Wyspa Madera znana jest ze swojego niesamowitego krajobrazu, łączącego góry, wulkany i skaliste plaże. Jednak jednym z jej najbardziej unikalnych skarbów jest pewien starożytny las, który wygląda jak z bajki. Słynący ze swojej magicznej porannej mgły, las Fanal jest częścią starożytnego lasu wawrzynowego. Dzięki pieknym fotografiom autorstwa Alberta Drosa, możemy przenieść się do tego niesamowitego miejsca.

Fanal jest częścią lasu Laurisilva o dużym znaczeniu ekologicznym, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 15 do 40 milionów lat temu większość południowej Europy pokrywał tego rodzaju las wawrzynowy. Teraz jednak możemy go znaleźć jedynie na Maderze, Azorach, i Wyspach Kanaryjskich. Fanal jest szczególnie ciekawy ze względu na swoje szlaki turystyczne, które pozwalają odwiedzającym podziwiać różnego rodzaju okazy drzew – niektóre z nich mają po 500 lat.

Dros pokazuje każdy aspekt tego malowniczego lasu, od świtu do zmierzchu. Pełne detali widoki pokrytych mchem pni drzew i oszałamiające kompozycje pojedynczych, skręconych okazów przenoszą odbiorców do tej magicznej krainy. Fanal jest szczególnie znany ze swojej mgły, która nad ranem często pokrywa cały las, kłębiąc się wśród drzew. Te tajemnicze obrazy kontrastują z atmosferą w lesie podczas zachodu słońca i w nocy, kiedy to kolorowe niebo odcina się na tle drzew.

„Spacer po tym miejscu jest po prostu magiczny” – mówi Dros. – „Kiedy las pokrywa mgła, nie jesteś pewny, czy to nie sen… To miejsce nie przypomina niczego, co doświadczyłem do tej pory.”

Całe szczęście dzięki statusowi UNESCO ten las zostanie utrzymany w swoim idealnym stanie jeszcze przez wiele lat. Zlokalizowany w Parku Przyrody Madery, cieszy się specjalnymi środkami ochrony, których zadaniem jest zapewnienie tym prastarym drzewom idealnych warunków.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nad ranem w lesie podnosi się mgła, spowijając drzewa.

 

Albert Dros uwiecznił także niesamowity widok lasu pod gwiazdami.

 

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: mymodernmet.com

 

 

 

Pin It on Pinterest