Populacja gatunku zagrożonego wyginięciem – afrykańskich nosorożców czarnych powoli się powiększa. Statystyki udowadniają, że liczba osobników żyjących na wolności wzrosła z ponad 4800 do 5600 w latach 2012–2018. Jest zatem szansa, że nie spotka ich taki sam los jak ich kuzynow – nosorożców białych.

Te dobre wiadomości są efektem licznych programów przeciwdziałającym kłusownictwu. Departament Środowiska, Leśnictwa i Rybołówstwa poinformował że polowania na nosorożce nie  są już tak częste jak w ubiegłych latach. Liczba zwierząt utraconych z powodu kłusownictwa spadła z 769 w 2018 r. do 594 w 2019 r. To duży progres.

Gatunek czarnego nosorożca występuje w południowej Afryce i odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Pomaga również w ekoturystyce i przynosi mieszkańcom stałe źródło dochodu. Niestety, z uwagi na posiadanie dwóch rogów zwierzęta te często stają się ataków kłusowników, którzy biorą udział w nielegalnym handlu i sprzedają rogi na czarnym rynku.

Podczas gdy nosorożce w Afryce nie są całkowicie zabezpieczone przed wyginięciem, powolne odbudowywanie populacji nosorożców czarnych jest świadectwem ogromnych wysiłków poczynionych tej sprawie – powiedział Dr Grethel Aguilar, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Badacz wyznał również, że aby można było mówić o sukcesie, walka z kłusownictwem powinna trwać nadal. Jego zdaniem polityka zarządzania populacją mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dalszego wzrostu populacji czarnych nosorożców.

Nosorożce są w dużej mierze zagrożone działalnością człowieka, taką jak kłusownictwo oraz niepokoje społeczne. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody twierdzi jednak, że obecny wzrost populacji można brać za dobry znak. W latach 2012-2018 populacja nosorożca czarnego wzrosła o około 2,5% – z nieco ponad 4800 osobników żyjących na wolności do ponad 5600 zwierząt. Miejmy nadzieję, że liczba ta wzrośnie o kolejne osobniki w 2020 r.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

Pin It on Pinterest