Jako dzieci zapewne wszyscy uwielbialiśmy zabawy, w których przybieraliśmy rolę superbohaterów walczących z przestępcami, lekarzy ratujących życia, czy też naukowców dokonujących niesamowitego odkrycia.

Jednak dla tego 11-chłopca z Chin, dokonanie nadzwyczajnego odkrycia nie było tylko zabawą. Zeszłego lata podczas zabawy w pobliżu domu, ten miłośnik nauki imieniem Zhang Yangzhe odkrył gniazdo zawierające jaja dinozaura sprzed 66 milionów lat.

Yangzhe mieszka w mieście Heyuan w chińskiej prowincji Guangdong. Pewnego lipcowego popołudnia podczas zabawy przy brzegu rzeki Dong, dostrzegł pewne kamienie o dziwacznym wyglądzie. Szukał czegoś, czym mógłby rozbić orzechy, kiedy dostrzegł coś, co w jego oczach było kamieniem o „szczególnym wyglądzie”.

Przyjrzawszy się dokładnie, chłopiec pomyślał, że mogło to być jajo dinozaura. Ponieważ interesował się tym i czytał wiele książek na ten temat, potrafił sobie doskonale wyobrazić, jak takie jajo mogłoby wyglądać.

Yangzhe pokazał znalezisko swojej mamie, Li Xiaofang, tłumacząc, że przywodziło mu to na myśl to, co ostatnio widział na wystawie dinozaurów w miejscowym muzeum. Xiaofang przyznała mu rację, więc razem zadzwonili na policję i pozostali na miejscu, dopóki nie pojawiły się władze.

Eksperci z Muzeum Dinozaurów w Heyuan potwierdzili, że ten kamień był, rzeczywiście, skamieniałym jajem dinozaura. Zbadali dokładnie teren i odkryli 11 kolejnych jaj, co oznacza, że chłopak odkrył miejsce lęgowe. Uważa się, że jaja pochodzą z okresu kredy, tj. sprzed 66 milionów lat, tuż przed masowym wyginięciem tych zwierząt. Gatunek dinozaura, do którego należały te jaja, jest do tej pory nieznany.

Nie ma w tym nic szczególnie nadzwyczajnego, że młody Yangzhe uznał ten dziwnie wyglądający kamień za jajo dinozaura. Miasto Heyuan jest znane jako „Ojczyzna Dinozaurów” ze względu na liczbę skamieniałych szczątków, które tam odkryto.

Pierwsza wzmianka na temat podobnego znaleziska w Heyuan pochodzi z marca 1996 roku, również w pobliżu rzeki Dong. Od tamtej pory na terenach miasta znaleziono ponad 17 tysięcy jaj, włączając w to 43 sztuki, które zostały wykopane w 2015 roku przez pracowników budowlanych kładących nowe rury kanalizacyjne pod drogami.

Każde z 11 jaj odkrytych dzięki Yangzhe mierzy około 11 centymetrów długości. Zostały dodane do kolekcji Muzeum Dinozaurów w Heyuan, w której znajduje się już ponad 10 tysięcy sztuk, co stanowi największą tego typu kolekcję na świecie.

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: theheartysoul.com

 

Pin It on Pinterest