„Baba Yetu” od 2005 roku powraca w wielu aranżacjach i wersjach.

Pieśń to utwór skomponowany przez Christophera Tina w 2005 roku. Do tej pory ukazała się w wielu odsłonach i akompaniamentach, jednak pierwotnie wykonywał ją Ron Ragin i chór Talizman ze Stanford. „Baba Yetu”, to w rzeczywistości modlitwa „Ojcze nasz” tyle, że przetłumaczona na Suahili.

Wersja sprzed 15 lat stałą się głównym motywem muzycznym w jednej z serii gier strategicznych. „Civilisation IV”- odniosła spory sukces komercyjny i rozsławiła soudtruck na cały świat. W 2005 przedostatnia z sagi była jedną z najchętniej kupowanych gier i zdobyła tytuł tej najlepszej spośród strategicznych – przyznawany przez Akademię Sztuki i Nauki.

Sam utwór „Baba Yetu” przypadł do gustów recenzentów, krytyków oraz graczy. Oprawa dźwiękowa animowanego świata przez pracowników PC Zone została ochrzczona „arcydziełem”. Nic dziwnego, że po owoc współpracy kompozytora i stanfordzkiego chóru został nominowany do Nagrody Grammy, w kategorii najlepsza „aranżacja instrumentalno –wokalna”. „Baba Yetu” zdobywając statuetkę w 2011 roku, stałą się oficjalnie pierwszą piosenką skomponowaną na potrzeby gry, która wygrała ten prestiżowy, muzyczny plebiscyt.

W 2016 roku utwór „Baba Yetu” ukazał się ponownie, jednak w nieco odmienionej aranżacji. Cover byłe efektem wspólpracy wokalisty brytyjsko- amerykańskiego pochodzenia-Alexa Boyé i członków chóru męskiego Brigham Young University. Grupa została założona w 1958 roku, a jej skład nadal rośnie. Obecnie zrzesza 180 członków z całego świata. Alex Boyé  to piosenkarz i aktor o nigeryjskich korzeniach. Skutki jego współpracy z chórem odsłuchano do tej pory ponad 14 mln. razy. Wokalista oprócz „Baba Yetu” postanowił także opublikować własną wersję ścieżki dźwiękowej pochodzącej z filmu „Król Lew”.

 

Źródło: You Tube

Pin It on Pinterest