Zlokalizowane w jednej z najbardziej odległych wiosek na północy Islandii, Arctic Henge to ogromna, kamienna konstrukcja, która, gdy już będzie gotowa, sprawi, że Stonehenge będzie wyglądać nieco jak amatorszczyzna.

Projekt Arctic Henge, rozpoczęty w 1996 r., jest pomnikiem nie tylko nordyckich korzeni kraju, ale także i niektórych neopogańskich wierzeń, które pojawiły się w niektórych obszarach. Inspiracją dla tej budowli był eddycki poemat Völuspá (Proroctwo Wieszczki). Zaczerpnięto z niego koncepcję 72 krasnoludów, które w wierszu reprezentowały pory roku. W Arctic Henge, kamienny krąg stanowić będą 72 głazy z wygrawerowanymi imionami krasnoludów. Będą one otaczać 4 większe kamienne pomniki, które z kolei otoczą centralną kolumnę z masywnych bloków bazaltowych. Każdy aspekt tego zamierzonego układu odpowiada pewnemu aspektowi starożytnej wiary nordyckiej, i kiedy już każdy element pomnika zostanie ułożony, odwiedzający będą mogli „schwytać polarne słońce”, obserwując je przez różne formacje z różnych punktów widokowych w zależności od sezonu.

Do tej pory postawiono jedynie centralny monument z trójkolumn oraz jedną z czterech większych bram, wraz z garstką mniejszych kamieni, ale prace nadal trwają. Kiedy projekt zostanie ukończony, Arctic Henge może się stać głównym ośrodkiem kultowym i wizytówką wiary i wierzeń przodków, i być może po tysiącach lat będzie wyglądał równie mistycznie jak dziś Stonehenge.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: atlasobscura.com

 

Pin It on Pinterest