Poniższy tekst pochodzi z bloga Krótki poradnik prawnika

Na wstępie musimy zadać sobie jedno podstawowe pytanie: W czyim interesie jest likwidacja gotówki i wprowadzenie społeczeństwa bezgotówkowego?

Otóż na pewno nie w naszym. Jednak niewątpliwie jest to w interesie rządzących państwami i banków. Władzy, gdyż Państwo mogłoby w 100 % kontrolować obrót pieniądzem elektronicznym oraz dowolnie i łatwo opodatkowywać ludzi, zaś banków, gdyż miałyby one całkowity monopol na wszystkie transakcje sprzedaży w kraju, a także mogłyby nakładać dowolne opłaty bankowe i prowizje (gdyż nie moglibyśmy przed nimi „uciec” poprzez wycofanie pieniędzy z banku).

(…)

Podkreślam, że osobiście nie mam nic przeciwko płatnościom kartą, telefonem, czy też przelewem bezgotówkowym. Naprawdę… Ale jako jedną z prawnie dopuszczalnych opcji płatności. Natomiast nie mogę się w żadnym wypadku zgodzić na to, aby całkowicie zlikwidować gotówkę i pozostawić jedynie pieniądz elektroniczny. Uważam, że byłoby to dla całego społeczeństwa skrajnie niekorzystne i bardzo niebezpieczne. A dlaczego? Ano dlatego, że gotówka to oznaka wolności, a jej brak to faktycznie zniewolenie.

Dlatego w dzisiejszym odcinku bloga pragnę Was gorąco zachęcić do stałego i częstego korzystania z gotówki (i ograniczenia używania płatności bezgotówkowych, np. za pomocą karty bankomatowej lub telefonu). Oto podstawowe 11 powodów, dlaczego warto płacić gotówką:

1. Gotówka to wolność

Posiadanie gotówki zawsze było i nadal jest synonimem wolności. Z kolei wycofanie gotówki z obiegu oznaczałoby utratę tej wolności. Może Ci się wydaje, że nieco przesadzam, ale gdyby nagle zlikwidowano pieniądz papierowy i zastąpiono go pieniądzem elektronicznym to w ciągu kilku dni, (a może nawet i godzin) zrozumiałbyś, że wpadłeś w pułapkę i przyznałbyś mi rację.

2. Gotówka pozwala na anonimowość

Płacąc gotówkę tylko Ty i nikt więcej nie wie, kiedy, gdzie i na co wydajesz swoje pieniądze. W przeciwieństwie do pieniądza elektronicznego nie ma też żadnego śladu odnotowanego na rachunku bankowym (np. że w dniu 21 października 2020r. w aptece przy ul. Dworcowej 17 kupiłeś lek na jakąś wstydliwą chorobę, albo też dałeś swojemu siostrzeńcowi pieniądze na komunię).

3. Jeśli będziemy nadal używać gotówki to nie zostanie ona wycofana z obiegu

Im więcej osób będzie płacić gotówką, tym mniej jest prawdopodobne, że zostanie ona nam odebrana. Dlatego apeluję do Was wszystkich, abyście jak najczęściej płacili gotówką. Jeżeli w Polsce wysoki procent transakcji będzie miał charakter gotówkowy to nie będzie pretekstu do jej likwidacji. Najlepszym bowiem sposobem do jej zachowania będzie powszechność jej używania w społeczeństwie.

4. Płacenie gotówką uniemożliwia permanentną inwigilację naszych wydatków i przychodów

Jeśli płacisz przelewem lub kartą każdy Twój wydatek jest odnotowywany w systemie bankowym. Nawet zatem po kilku latach można ustalić, że w dniu 30 lipca 2016r. kupiłeś gumy do żucia w Sopocie, zaś 2 tygodnie później spędzałeś noc w luksusowym hotelu na Malcie. Tymczasem po co ma ktoś mieć możliwość wglądu w tak osobiste dane na Twój temat? Nigdy przecież nie wiesz, w jakim celu tak ważne informacje mogą zostać wykorzystanie przeciwko Tobie np. przez Urząd Skarbowy, ZUS, Twoją byłą żonę, służby specjalne, koncerny farmaceutyczne, Sąd czy też firmy ubezpieczeniowe.

5. Gotówkę możesz łatwo ukryć

Gotówka jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Możesz ją np. nosić przy sobie, trzymać w domu albo gdzieś ukryć. Da się ją łatwo podzielić na kilka części i każdą z nich złożyć w innym miejscu lub u zaufanej osoby. Można ją też przechowywać w różnych walutach, które w prosty sposób da się kupić lub sprzedać w dowolnym kantorze. Szczególnie łatwo dokonać taką transakcję w stosunku do najpopularniejszych walut świata takich jak np. dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, czy też funt brytyjski.

6. Gotówki nie da się nagle i szybko zablokować lub opodatkować – tak jak pieniędzy na koncie

Posiadanie pieniędzy w gotówce chroni cię przed ich nagłym i niespodziewanym opodatkowaniem przez Państwo albo też blokadą rachunku bankowego na polecenie Urzędu Skarbowego, Prokuratury, czy też komornika.

W razie prawdopodobnego kryzysu finansowego, braku środków w budżecie na populistyczne rozdawnictwo albo też bankructwa kraju możliwe jest bowiem, że Państwo będzie chciało nas w sposób szybki i niespodziewany opodatkować. I tak, gdyby władza spróbowała wprowadzić tzw. wariant cypryjski (czyli przymusowy skok Państwa na pieniądze wszystkich obywateli na kontach bankowych do wysokości pewnej kwoty pod jakimś pretekstem) to Ty – posiadając pieniądze na koncie – już nie będziesz mógł się przed tym uchronić wyjmując gotówkę z bankomatu, bo jej już wtedy nie będzie.

Sytuacja taka miała już miejsce w 2013r., kiedy pod naciskiem UE oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego rząd Cypru postanowił zagarnąć część oszczędności ludności zgromadzonych w bankach – pod pretekstem trudnej sytuacji, kryzysu finansowego i szczególnych potrzeb Państwa.

7. Płacąc gotówką zawsze wydajesz mniej pieniędzy niż używając karty oraz bardziej kontrolujesz swoje wydatki

Płacenie gotówką pozwala Ci w sposób jasny kontrolować swoje wydatki. Wynika to z faktu, że realnie widzisz, ile wydajesz swoich pieniędzy. Ponadto, płacąc gotówką z pewnością nie wydasz ich więcej niż masz. Zawsze bowiem widzisz, ile Ci zostało pieniędzy w portfelu.

Tymczasem korzystając z karty płatniczej (która niewątpliwie pozornie wydaje się wygodna i bezpieczna), łatwo możesz wpaść w celowo zastawioną na Ciebie pułapkę. Jest to dowiedzione naukowo, że gdy płacimy kartą to zwykle wydajemy więcej pieniędzy w sklepie niż gdybyśmy płacili gotówką.

8. Gotówką możesz zapłacisz praktycznie wszędzie, a kartą już nie

Zwróć uwagę na to, że na każdym banknocie jest napisane: „Banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce”. Oznacza to, że wszędzie możesz nimi zapłacić, zaś Twój kontrahent ma prawny obowiązek przyjąć je jako formę zapłaty.

Tymczasem nie każdy ma obowiązek posiadać terminal płatniczy i przyjmować rozliczenia kartą. Co więcej, często mu się to nie opłaca ze względu na opłaty za korzystanie z takiego terminala, albo też w niektórych punktach można płacić kartą od określonej kwoty. Nie ma też obowiązku posiadania rachunku bankowego – z wyjątkiem przedsiębiorców, którzy muszą je mieć.

9. Używanie gotówki jest darmowe, zaś za pieniądz elektroniczny banki pobierają prowizję

Jest rzeczą oczywistą, że używanie gotówki jest bezpłatne, a zatem nie musisz za nią płacić żadnej prowizji.

Tymczasem jeżeli posiadasz pieniądze na koncie bankowym i płacisz za coś kartą lub przelewem to wiele banków pobiera od Ciebie najróżniejsze opłaty pod najrozmaitszymi pretekstami, takimi jak np. za posiadanie u nich rachunku bankowego, za posiadanie karty debetowej lub kredytowej, za każdy przelew na rachunek w innym banku, za wyciąg bankowy, za wpłatę w oddziale banku, za wypłatę w oddziale banku, itp.

10. Posiadając gotówkę – w razie wybuchu jakiegokolwiek kryzysu finansowego, krachu na giełdzie, czy też wojny – będziesz mieć pieniądze

W razie wybuchu jakiegokolwiek kryzysu finansowego, krachu na giełdzie, czy też wojny system pieniądza elektronicznego prawdopodobnie przestanie funkcjonować i będziesz pozbawiony środków do życia.

Tymczasem posiadanie pieniędzy w gotówce – najlepiej zdywersyfikowanej w różnych walutach powszechnie akceptowanych na świecie (dolar amerykański, euro, dolar kanadyjski, frank szwajcarski, funt brytyjski, dolar australijski, itp.) – chroni Cię przed takimi wydarzeniami.

11. Płatności elektroniczne nie mogą działać bez prądu i nowoczesnych technologii, zaś gotówka w ogóle niczego nie potrzebuje

W razie braku prądu, awarii systemu bankowego, braku prawidłowego funkcjonowania różnych skomplikowanych nowoczesnych technologii albo też zwykłego zepsucia się terminalu płatniczego będziesz pozbawiony dostępu do pieniędzy.

Wbrew pozorom, zawsze coś może się zepsuć, a zgodnie z prawami Murphy’ego – najczęściej psuje się to w najmniej odpowiednim momencie. Zresztą ostatnio rządy kilku krajów Europy (m.in. Szwajcarii, Austrii i Niemiec) straszą tzw. blackout-em.

Natomiast do płacenia gotówki w ogóle niczego nie potrzebujesz – ani prądu, ani też jakichkolwiek nowoczesnych technologii.

Pełny tekst artykułu znajdziecie TUTAJ

Źródło:krotkiporadnikprawnika.pl

Copyright © 2020-2021 Rafał Ganowski

Pin It on Pinterest